Czas wizyty duszpasterskiej

Jako proboszcz jestem świadomy, że zaproponowany przeze mnie termin wizyty duszpasterskiej może się dla kogoś okazać „nie trafiony”…

Wizyta duszpasterska odbywa się zwykle w godzinach od 9.30 do godzin wieczornych (tj. do ok 17.00 czy 19.30). Zdaję sobie sprawę że obecność kapłana pukającego do drzwi w godzinach przedpołudniowych może być w niektórych sytuacjach „nie w porę” z uwagi na nieobecność domowników będących aktualnie w pracy, lub u lekarza lub w innych ważnych sprawach wymagających wyjścia z domu. Nie zmienia to faktu, że wielu parafian zwłaszcza osoby w wieku emerytalnym, lub pracujące na 2-gą lub 3-cią zmianę są w stanie i chciałyby przyjąć kapłana wcześniej, nie czekając do późnego wieczora. Termin planowanych wizyt duszpasterskich został podany z odpowiednim wyprzedzeniem, zarówno na stronie parafialnej jak i w niedzielnych ogłoszeniach, aby mieszkańcy parafii mogli właściwie zareagować i ewentualnie zasugerować proboszczowi przybycie w określonej porze dnia, lub umówić się na wizytę duszpasterską w innym terminie. Wykonując telefon do proboszcza 517 120 235 skorzystało z tej możliwości do tej pory już siedem rodzin.

Trudno oczekiwać, aby proboszcz przyszedłszy pod drzwi zamkniętego mieszkania lub domu „rozbijał przed nim namiot i oczekiwał tam aż do przybycia domowników”. Telefony działają w dwie strony, trzeba się odważyć i do proboszcza zadzwonić, aby bądź to przełożyć na inny czas wizytę która ma się odbyć, bądź to zaproponować czas wizyty duszpasterskiej w domu, gdzie z pewnych powodów „kolęda” się nie odbyła.

31. dzień stycznia jest dniem kolędowania w miejscach zgłoszonych telefonicznie przez rodziny z różnego powodu podczas planowej kolędy pominięte.