Nabożeństwo do N.M.P. N.P. – historia

Nabożeństwo Nieustannej Nowenny do MB Nieustającej Pomocy

Nowenny są bardzo popularną formą kultu Najświętszej Maryi Panny. Najbardziej znaną, praktykowaną na całym świecie jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Jest ona publicznym nabożeństwem uznanym przez Stolicę Apostolską. Polega na wspólnej modlitwie przed ikoną Matki Bożej N.P. w obranym dniu tygodnia, którego celem jest uwielbienie i dziękczynienie składane Bogu, za otrzymane łaski oraz przedkładanie próśb w modlitwie za wzorem i przyczyną Maryi.

Nieustanna Nowenna jest odprawiana co tydzień w tysiącach parafii na całym świecie. W Polsce 23 stycznia 1951 r. Nieustanna Nowenna po raz pierwszy została odprawiona w kościele OO. Redemptorystów p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Dzień ten przyjmuje się powszechnie za oficjalną datę wprowadzenia nabożeństwa do Polski.

W pierwszej Nowennie uczestniczyło 2737 osób oraz wpłynęło 2700 próśb i 500 podziękowań. Misjonarze redemptoryści z o. Stanisławem Szczurkiem CSsR na czele, począwszy od Gliwic założyli setki tych nabożeństw w Polsce. W Toruniu, w kościele św. Józefa, dnia 12 grudnia 1951 r., o. Szczurek zaprowadził trwającą nieprzerwanie do dziś tradycję środowych Nieustannych Nowenn, która obecnie jest transmitowana przez Radio Maryja na cały świat. Nowenna Nieustana znana jest również na Białorusi, w Rosji, Kazachstanie, zwłaszcza tam gdzie pracują Redemptoryści.

Total Page Visits: 239 - Today Page Visits: 1